Od czego zależy koszt nagrobka?

cena nagrobka

Zakup nagrobka to decyzja, którą trzeba odpowiednio przemyśleć. Nagrobki granitowe, marmurowe czy z piaskowca dostępne są w różnych kolorach, rozmiarach oraz z rozmaitymi dodatkami. Od czego zależy ich ostateczna cena i co ma na to największy wpływ? Na co zwrócić uwagę zamawiając płytę nagrobkową i jak wysokiej ceny się spodziewać? Sprawdź poniższe informacje, aby nieco ułatwić sobie ten trudny wybór.

Im większy nagrobek, tym wyższa cena

Koszt nagrobka jest zależny od wielu kwestii. Największy wpływ na to, ile trzeba zapłacić za płytę grobową, ma materiał, z którego ma zostać ona wykonana. Najdroższym materiałem na nagrobki jest marmur. Ten szlachetny kamień wybierany jest stosunkowo rzadko nie tylko ze względu na cenę, ale także dlatego, że w parze z luksusem i wysokim kosztem nie idzie niestety trwałość.

Nieco tańsze są nagrobki z granitu, a także modele wykonane z lastryko i piaskowca. Największą popularnością w Polsce cieszą się bez wątpienia groby z granitu, które są dostępne w stosunkowo przystępnej cenie (ceny nagrobków w Krakowie wahają się od 3 do 7 tysięcy złotych) i są bardzo trwałe oraz proste w pielęgnacji. Dzięki temu granitowe nagrobki nawet po wielu latach prezentują się bardzo estetycznie i są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

nagrobekDuży wpływ na to, ile trzeba zapłacić za nagrobek ma również jego rozmiar. Istnieje wiele różnych typów grobów – zarówno pojedyncze, jak i duże grobowce. Rozmiar w dużym stopniu zależy od tego, jak duże miejsce na cmentarzu zostało wykupione oraz od tego, czy jest to grób przeznaczony dla jednej osoby lub małżeństwa, czy może ma być to grobowiec rodzinny. Im większy nagrobek, tym wyższa będzie jego cena, co oczywiście związane jest z koniecznością zużycia większej ilości materiału na wykonanie odpowiednio dużej płyty. Jednak w przypadku nagrobka rodzinnego duży wydatek będzie jednorazowy, dla większej liczby osób i łatwiej podzielić go na kilku członków rodziny.

Dodatki nagrobka również mają ogromne znaczenie w kwestii ceny

Poza materiałem płyty nagrobkowej oraz jej rozmiarem, na ostateczną cenę za nagrobek wpływ mają również różnego rodzaju dodatki i elementy dekoracyjne. Można zdecydować się bowiem na prostą płytę nagrobkową, która będzie pozbawiona jakichkolwiek ozdób lub na model wyposażony dodatkowo w krzyż lub wazon wykonany z tego samego materiału, co cały grób. Można też przymocować na stałe latarenkę na znicz oraz inne elementy dekoracyjne. Ozdobna może być również sama tablica pamiątkowa, na której wygrawerowane będą dane osoby spoczywającej w danym miejscu. Może być ona prosta, z klasycznymi literami w neutralnym kolorze lub ze złotym grawerem i oryginalnym wykończeniem. Warto dobrze przemyśleć, jakie elementy będą najbardziej pożądane.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na nagrobek z marmuru lub z granitu, oraz jaki kształt, rozmiar i wielkość wybierzesz – warto zdecydować się na zamówienie grobu u producenta, który oferuje produkty wysokiej jakości. Starannie wykonany nagrobek na pewno będzie trwały i funkcjonalny, i nie straci swoich walorów estetycznych przez długie lata.

Artykuł powstał, dzięki współpracy z firmą „Kamieniarz” Sp. z o.o., która zajmuje się tworzeniem blatów kuchennych  za wymiar.

 

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl

Rate this post