Fajerwerki na sylwestra 2019 – zasady bezpieczeństwa

pokazy fajerwerków

Wraz ze zbliżającym się końcem roku, rozpoczynają się przygotowania nie tylko do Świąt Bożego Narodzenia, ale również do hucznego Sylwestra. Dla niektórych to niezwykle ważna noc, symbolicznie zamykająca to co stare, a otwierająca nowe, dlatego chce się ją spędzić jak najradośniej i najgłośniej.

Fajerwerki to jeden z niezbędnych elementów, który stanowi już pewną tradycję, służy do uczczenia tego wyjątkowego wieczoru. Fajerwerki potrafią wzbudzić wiele emocji, przynieść sporo ekscytacji, jednakże należy się z nimi obchodzić rozważnie oraz ostrożnie. Aby zapewnić sobie udane i niezapomniane widowisko, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Ochrona najmłodszych podczas puszczania fajerwerków

Ponieważ dzieciom oraz młodzieży bardzo ciężko racjonalnie ocenić skalę ryzyka, przy obchodzeniu się z fajerwerkami powinny znajdować się wyłącznie osoby dorosłe. Przygotowanie różnego rodzaju petard i racy powinno się odbywać w bezpiecznej odległości od dzieci. Ponieważ są to pewnego rodzaju materiały wybuchowe, trzeba się z nimi obchodzić ze szczególną uwagą.

Również bardzo ważną zasadą jest nieużywanie fajerwerków, będąc pod wpływem alkoholu. Osoby nietrzeźwe cechują zniekształcone możliwości oceny zagrożenia i co więcej stwarzają dodatkowe ryzyko niebezpiecznego zachowania się wobec innych osób. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem sylwestrowej zabawy ustalić wspólne zasady, kto będzie sprawował odpowiedzialność za przygotowanie fajerwerków i ich używanie, tak aby zachować wszelkie środki ostrożności i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim gościom.

pokazy fajerwerków na plaży na sylwestra

Przed użyciem czytaj instrukcję

Zanim zdecydujemy się na samodzielną zabawę fajerwerkami, należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi. Każdy rodzaj fajerwerków posiada swoje zasady użytkowania i ich właściwe przestrzeganie jest gwarancją ochrony własnego zdrowia. Jeśli zdecyduje się na zakup petard należy pamiętać, że nigdy nie trzyma się ich w dłoni ani nie umieszcza w pobliżu innych osób. Petardy mogą być używane tylko na zewnątrz.

W sytuacji zaistnienia niewypału, taka petarda nie nadaje się do ponownego użytku. Podobna zasada dotyczy również rakiet, które dodatkowo nigdy nie mogą być wbijane w ziemię. Odrzut może być na tyle silny, że niekontrolowanie może zmienić tor zaplanowanego lotu, stwarzając niebezpieczeństwo. Rakiety należy umieszczać tylko w specjalnie zamontowanych w ziemię rurkach albo prowadnicach. Zastosowanie szklanej butelki niestety również stwarza ryzyko, że rakieta się przewróci i zostanie skierowana wobec innych ludzi, zamiast w niebo.

Jeśli zdecyduje się na zakup rzymskich ogni, zasada jest taka sama jak w przypadku rakiet. Dlatego prowadnice mogą się przydać do obydwu rodzajów fajerwerków. Bardzo interesującym i widowiskowym rodzajem fajerwerków są wyrzutnie. Pozwalają na uzyskanie wielokolorowej serii, która układa się w przemyślaną sekwencję, widoczną na niebie. Sklep internetowy fajerwerkitanio.pl oferuje kilkaset różnych modeli wyrzutni, które są dostępne w bardzo przystępnych cenach.

W ten sposób można uzyskać bardzo spektakularne widowisko, które będzie się wyróżniać wymyślnym motywem na niebie. Żeby cała atrakcja przebiegła pomyślnie, wyrzutnie należy solidnie przymocować do stabilnego podłoża, dodatkowo asekurując wbitym metalowym prętem w ziemię. Podczas odpalania nie wolno się nachylać, by nie zostać poparzonym. Wyrzutnia musi być skierowana w kierunku otwartego nieba, bez ryzyka, że fajerwerki trafią chociażby w zwisające gałęzie drzew, inny budynek czy linie energetyczne.

sylwester - pokazy fajerwerków

Na co zwracać uwagę przed zakupem?

Zanim się wybierze swoje ulubione typy fajerwerków, warto zapoznać się z ich szczegółową specyfikacją. W sprawdzonych sklepach internetowych, poza atrakcyjną ceną, sprzedawcy dbają o dokładny opis danego produktu wraz ze szczegółową instrukcją, powołującą się na wspomniane zasady bezpiecznego użytkowania. Ponadto fajerwerki pochodzące z legalnego źródła są objęte specjalną gwarancją, co oznacza, że zostały sprawdzone oraz spełniają wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa.

Uwzględniając charakterystykę przestrzeni, w której zamierza się używać fajerwerków, czas jaki chce się spędzić na zorganizowanie widowiska, powinno się wówczas dokonać konkretnego wyboru i ilości danego rodzaju produktu. W przypadku zmiany decyzji lub rezygnacji, zakupione w sklepie internetowym fajerwerki można zwrócić, pod warunkiem, że pozostaną w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu, na podstawie okazanego paragonu.

Rate this post