Informacje dla kupującego zawarte na etykiecie produktu spożywczego

etykiety żywności - prawo żywnościowe

znakowanie żywnościEtykieta każdego artykułu spożywczy musi dokładnie informować kupującego jaki jest to rodzaj produktu oraz musi być ona sformułowana tak aby możliwe było odróżnienie go od podobnych artykułów. Na etykiecie powinny zostać umieszczone informacje odnośnie procesów technologicznych zastosowane w produkcji takie jak sproszkowanie, zagęszczanie, mrożenie czy wędzenie. Nazwa powinna być zgodna z tą określoną w przepisach odrębnych lub powinna być zawarta w polskich normach lub być powszechnie przyjęta społecznie.

Co musi być zawarte na etykiecie produktu?

Znajdujący się na etykiecie wykaz składników musi być poprzedzony wyrazem „skład” bądź „składniki”. Kolejność składników jest układana względem jego procentowego udziału masowego w porządku malejącym. W sytuacji gdy w produkcie wykorzystany został składnik złożony z kilku innych składników powinna podana być jego nazwa, a w nawiasie wymienione w kolejności malejącej składniki wchodzące w jego skład. Nie ma wymagania aby w wykazie składników podawana była woda jako składnik środka spożywczego jeśli została ona zastosowana podczas produkcji wyłącznie do odtworzenia składników używanych w formie skoncentrowanych lub odwodnionych, w przypadku roztworów wodnych, które normalnie nie są spożywane oraz jeśli zawartość wody nie przekracza 5% masy gotowego środka spożywczego. Wśród składników muszą koniecznie zostać wyróżnione wszystkie składniki alergizujące, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo dla osób cierpiących na nadwrażliwość bądź alergię. Na etykiecie koniecznie musi znaleźć się data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia dokładnie określające kolejności dzień, miesiąc oraz rok. Przy produktach których trwałość i nie przekracza trzech miesięcy można podać jedynie dzień i miesiąc. Jeśli produkt posiada trwałość od 3 do 18 miesięcy można podać jedynie miesiąc i rok, a jeśli środek spożywczy ma wartość powyżej 18 miesięcy można oznakować i jedynie rok.

Jak znakowane są środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego to środki, które ze względu na inaczej skomponowany skład lub sposób przygotowania znacząco różnią się od środków spożywczych stosowanych powszechnie. Są one przeznaczone dla osób których procesy trawienne są zachwiane lub ze względu na ich stan fizjologiczny produkty te mogą przynieść szczególne korzyści z ich kontrolowanego regularnego spożycia. Liczby i różne wartości zawarte na etykiecie mleka modyfikowanego określają rodzaj mleka dla niemowlaka. Dzięki tym oznaczeniom jesteśmy wstanie stwierdzić od którego miesiąca życia niemowlaka i do którego można stosować dane mleko początkowe i następne. Środki te są niekiedy przeznaczone dla zdrowych niemowląt i dzieci. Produkty dla dzieci i niemowląt bardzo często są dodatkowo wzbogacone licznymi witaminami bądź minerałami. Wszelkie informacje na temat kaloryczności oraz składników muszą niezmiennie znajdować się na etykietach. Ponadto na produktach dla dzieci musi znaleźć informacje o wyższości karmieniu piersią nad karmieniem sztucznym oraz zalecenia stosowania preparatów do początkowego żywienia niemowląt wyłącznie po zasięgnięciu porady osób posiadający odpowiednie kwalifikacje. Znakowanie środków spożywczych wymaga dokładnej znajomości prawa oraz wszelkich aktualnych przepisów. Warto pamiętać, że regularne wprowadzane są zmiany dlatego konieczne będzie aktualizowanie swojej wiedzy, a jak wiadomo na własną rękę może to być dość uciążliwe i trudne. Aby uniknąć pomyłek lub problemów, które mogą pociągnąć za sobą spore straty finansowe i inne problemy, najlepiej skorzystać z pomocy kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie żywnościowym. Radcy pracujący w kancelarii pomogą przy zebraniu  materiałów, dokumentów oraz ułatwią wypełnienie formalności. Kancelarie adwokackie oferują usługi obejmujące konsultacje odnośnie składu żywności, zanieczyszczeń, środków spożywczych czy wzbogacania żywności. Pracownicy doradzą w kwestiach oświadczeń zdrowotnych, żywieniowych oraz wspomogą odpowiedni dobór znakowania żywności oraz poradzą w sprawach przepisów regulujących wprowadzenie do obrotu danych produktów – warto wybrać pomoc specjalistów, prawników, którzy znają się na prawie żywnościowym.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *