Jak zabezpieczyć się przed oszustwem nieuczciwego fotografa na wesele?

oszust fotograf

Organizacja wesela i całej uroczystości ślubnej to dla wielu par młodych bardzo pracowity, a także stresujący czas. Mając wiele spraw do dopilnowania, chwila nieuwagi może doprowadzić do oszustwa, a także straty dużej kwoty pieniędzy.

Dopilnowanie formalności przy wynajmie usług jest niezwykle istotne. Jak zatem zabezpieczyć się przed oszustwem na przykład nieuczciwego fotografa?

Odpowiednia współpraca z fotografem odbywa się na wielu płaszczyznach – nie tylko znalezieniu profesjonalisty z bogatym portfolio i dostępnym terminem. W wielu przypadkach fotograf wymaga od pary młodej zapłaty zaliczki i zadatku, co bez zawarcia żadnej umowy i odebrania pokwitowania jest dosyć niepewnym krokiem. Umowa z fotografem ślubnym to zabezpieczenie prawne zarówno samego usługodawcy, jak i pary młodej, która nie musi obawiać się obawiać wtedy żadnych komplikacji.

Problemy przy współpracy z fotografem ślubnym

Z reguły wiele par młodych, które planują swoje wesele, zajmuje się wieloma sprawami jednocześnie. W efekcie wielu usługodawców wykorzystuje ten moment na własną korzyść, pobierając zaliczki i zadatki, a następnie nie realizując tego, za co im zapłacono. Niekiedy jednak problematyczną kwestią jest finalne dostarczenie produktu bądź realizacja usługi, która odbiega od wizji i ustaleń z parą młodą. Niestety, spora część problemów z jakimi zmagają się młodzi przed ich ślubem wynika z nieuczciwości fotografów, zatrudnianych w celu stworzenia reportażu zdjęciowego z wesela.

Do jednych z najczęstszych problemów przy współpracy z nieprofesjonalnym fotografem ślubnym, należy zaliczyć odwoływanie terminu wykonania zlecenia w ostatniej chwili. Wielu fotografów robi to pomimo pobranej wcześniej zaliczki lub zadatku, nie zwracając ich tym samym ani nie rekompensując strat klientom. W efekcie para młoda na kilka dni przed weselem nie ma fotografa, który upamiętniłby te wyjątkowe chwile.

Do kwestii spornych należy zaliczyć również brak kontaktu po wykonaniu zlecenia, co w wielu przypadkach oznacza niedostarczenie zdjęć w terminie. Niektóre pary zauważają sporą rozbieżność w ustaleniach, które poczynili z fotografem, a zdjęciami, które są niezgodne z ich oczekiwaniami.

Jak zatem można zabezpieczyć się przed oszustwem? Jakie kroki prawne należy podjąć, aby zabezpieczyć siebie oraz fotografa?

Jakie kroki prawne podjąć w przypadku nieuczciwego fotografa?

Jednym z podstawowych kroków, jakie powinna poczynić para młoda, aby zabezpieczyć się przed problemami przy współpracy, jest podpisanie umowy. Profesjonalni fotografowie ślubni przed przyjęciem zaliczki przedstawiają taką umowę do podpisania, będącą jednocześnie jego zabezpieczeniem, jak i gwarancją dla państwa młodych, że wszystkie zawarte w niej warunki zostaną dotrzymane.

Umowę z fotografem warto podpisać chociażby po to, aby zabezpieczyć się przed każdą z wymienionych powyżej sytuacji. Oczywiście w umowie zawarte mogą być nie tylko podstawowe dane każdej ze stron, wysokość zaliczki czy termin realizacji usługi fotograficznej. Warto w niej umieścić swoje oczekiwania, co do jakości i ilości dostarczonych zdjęć, które to zapisy będą stanowiły podstawę do sądowego rozstrzygnięcia spornych kwestii.

W razie wątpliwości warto skonsultować taką umowę z adwokatem. W większości przypadków zawarcie podstawowych informacji jest wystarczające, aby współpraca z fotografem ślubnym przebiegała bez zarzutu.

fotograf oszust

Co warto zweryfikować przed podpisaniem umowy z fotografem?

Żyjemy w czasach, kiedy bez problemu można znaleźć stronę internetową fotografa, na którego pomoc w realizacji sesji ślubnej się zdecydujemy. Zazwyczaj doświadczony fotograf na wesele z Warszawy udostępnia zarówno swoje portfolio, jak i opinie klientów, którzy wcześniej korzystali z jego usług. Podobne opinie można również znaleźć na wielu stronach poświęconych tematyce weselnej czy korzystając z wizytówki w przeglądarce Google.

Zaletą korzystania z ogólnodostępnych opinii jest również możliwość wcześniejszego zweryfikowania, czy dany fotograf wywiązuje się z podanych w umowie terminów, sesję przeprowadza w profesjonalny sposób, a efektem tego są zgodne z oczekiwaniami pary młodej zdjęcia. Z opinii można również dowiedzieć się wiele o samym przebiegu sesji i pozytywnych bądź negatywnych doświadczeń wszystkich jej uczestników. Warto po weryfikacji opinii, skontaktować się w fotografem ślubnym, z którym para młoda ustali wszystkie szczegóły.

Rate this post