Klamka na każdą dłoń — Jak wybrać odpowiednią klamkę?

wybór klamki

Wybór właściwej klamki do wnętrza jest często bagatelizowany. Jednak ten mały element, może stanowić idealne dopełnienie designu mieszkania.

Wybór dobrej klamki, wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Jak wybrać odpowiednią klamkę i na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę?

Czym kierować się przy wyborze idealnej klamki?

Naturalnie najważniejszym aspektem podczas wyboru klamki jest styl mieszkania, jak i samych drzwi. Jednak to nie wystarczy. W celu dobrania idealnie pasującej klamki trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar i masywność. Oznacza to, że im drzwi są bogatsze, cięższe, tym klamka musi prezentować równie masywnie, tak aby ich rozmiary były proporcjonalne.

Odpowiednie dostosowanie rozmiaru klamki do masywności drzwi, jest też gwarantem komfortowego otwierania. W sytuacji, gdyby klamka byłaby zbyt mała, a drzwi zbyt ciężkie, wówczas otwierałyby się ciężej, a na dłuższą metę byłoby to uciążliwe.

Niezwykle ważnym aspektem podczas montowania nowych klamek jest dostosowanie ich koloru do barwy zawiasów i okuć drzwiowych.

Z jakiego materiału wybrać klamkę

Obecnie na rynku panuje szeroki wybór, ale do najczęściej wybieranych tworzyw należą:  aluminium, mosiądz, nikiel, chrom oraz te pokryte lakierem proszkowym.

Najpopularniejsze bez dwóch zdań jest aluminium. Powody tego, że w większości polskich domów spotkamy klamki aluminiowe, istnieją dwa: po pierwsze są tanie, a po drugie lekkie.

Popularnością zaczynają się cieszyć klamki ze znalu, jest to bardziej kosztowna opcja, ale za to znacznie trwalsza.

W najbogatszych wnętrzach stosuje się klamki z mosiądzu, jest to materiał, który wykorzystuje się głównie do klamek stylizowanych.

Ostatnią z popularnych opcji jest wykonanie klamki ze stali nierdzewnej. Wykorzystanie takiego materiału sprawia, że uchwyt staje się niezwykle trwały. Najczęściej takie klamki montowane są w drzwiach antywłamaniowych.

Jak wybrać perfekcyjny rozmiar klamki

Klamka to nie tylko uchwyt. Zawsze trzeba patrzeć również na szyld, czyli ten element montowany na drzwiach, który przytwierdza do nich klamkę. Szyldy mają przeróżne kształty, kolory, mogą też być wykonane z różnych surowców. Jaki szyld wybrać?

Podłużny szyld stwarza efekt optycznego wydłużenia i wysmuklenia, dlatego są przeznaczone dla dużych, masywnych drzwi.

Oczywiście wybór powinien w głównej mierze być kierowanym własnym poczuciem stylu.

odpowiednia klamka

Jak wybrać pasujący kolor klamki

Istnieje parę uniwersalnych kolorów, które można zobaczyć w większości polskich domów, są to: srebrny, złoty, biały, antracytowy lub czarny. Klasycznie mówi się, że barwa klamki powinna być taka sama, jak kolor okuć i zawiasów w drzwiach, jest to bezpieczne rozwiązanie. Jednak moda się zmienia, a obecnie coraz częściej można się spotkać takimi kolorami klamek, jak chociażby różowego złota, czy brązu. 

Profesjonalny wybór i montaż klamek — Wrocław i okolice

Wybór klamki nie jest prosty, a źle dobrany uchwyt może zaburzyć estetykę całego mieszkania. Warto więc zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. W takim momencie trzeba się skierować do posiadającej najlepsze opinie i najkorzystniejsze ceny firmy DrzwiWroc. Obsługa jest natychmiastowa, wystarczy wykonać telefon, podać wytyczne i cieszyć się perfekcyjne dobraną i zamontowaną klamką.

Niby prosta mała klamka, a może tyle napsuć. Jednak warto też pamiętać o tym, jak świetnym dopełnieniem wnętrza jest dobrze dobrany uchwyt, wraz z szyldem. Wykorzystanie pomocy specjalistów, którzy ze smakiem wybiorą klamkę, a następnie porządnie zamontują w niektórych wnętrzach, jest nieuniknione.

Rate this post