Krzywe zęby a ból głowy – jak sobie z tym poradzić?

zęby

Wiele osób zmaga się z uporczywymi bólami głowy i nie ma świadomości, że przyczyną mogą być krzywe zęby. 

Krzywe zęby a ból głowy, co warto wiedzieć na ten temat?

Niektóre osoby, a nawet większość uważa, że krzywe zęby to tylko defekt kosmetyczny. Niejednokrotnie stanowią one przyczynę dolegliwości bólowych w obszarze głowy i szyi. U osób, które mają wady zgryzu może dojść do nieprawidłowości w obrębie stawu skroniwo-żuchwowego, a także układu mięśniowego. W ten sposób powstaje większe napięcie, które skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami. Takie bóle najczęściej występują w okolicy skroni, szyi i potylicy. W celu pozbycia się tych objawów należy przeprowadzić leczenie ortodontyczne. 

Jakie są metody na wyprostowanie krzywych zębów?

Najczęściej stosowaną metodą leczenia krzywych zębów są aparaty ortodontyczne. Należy je nosić na zębach przez określony czas. Leczenie zębów taką techniką przynosi trwałe rezultaty. Najczęściej jest tak, że aparaty nosi się dłużej niż 12 miesięcy. Można również zdecydować się na kompozytowe i porcelanowe licówki. 

 Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wyróżnia się aparaty ortodontyczne zdejmowane, czyli ruchome i stałe. Pierwsze mogą być samodzielnie wyciągnięte przez pacjenta, ponieważ nie są przymocowane do zębów. Ze względu na konstrukcje stosuje się w praktyce wiele aparatów ruchomych: aparaty bierne i czynne mechanicznie. Wśród najważniejszych cech aparatów zdejmowanych wymienia się: niski koszt wykonania, możliwość samodzielnego wyjęcia z jamy ustnej, możliwość szybkiej naprawy i efekt uzależniony od samodyscypliny pacjenta. 

Z kolei aparaty stałe mają pierścienie i zaczepy zwane zamkami. Jest tutaj także łuk, który łączy wszystkie elementy. Pierścienie montuje się na zębach trzonowych, natomiast zamki na szkliwie pozostałych zębów. Konstrukcja dopełniona jest przez ligatury, sprężynki i haczyki poślizgowe. Przeznaczone są one do leczenia wad przednio-tylnych, zgryzu otwartego, zwężenia łuków zębowych i obrotów zębów. Aparaty stałe wyróżniają się wysoką ceną, częstymi wizytami w gabinecie, długim okresem leczenia nawet do 2 lat, utrudnioną higieną jamy ustnej, możliwością resorpcji korzeni zębów i potrzebą stosowania aparatów retencyjnych po zakończeniu leczenia w celu utrwalenia rezultatów. 

Założenie licówek na krzywe zęby, czyli co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Licówki zakłada się na zęby, które są skrzywione w niewielkim stopniu i najczęściej na zęby przednie, a więc jedynki i dwójki. Jednak założenie licówek nie jest rozwiązaniem problemów z wadą zgryzu, a tylko maskowaniem. Dlatego z pewnością nie wyeliminuje dolegliwości bólowych związanych z krzywymi zębami. Zaletą licówek jest to, że zakłada się je bardzo szybko i nie trzeba tutaj przeprowadzać jakichś inwazyjnych zabiegów. Osoby, które zdecydują się na licówki, nie będą z tego względu odczuwały najmniejszego dyskomfortu. Licówki stosuje się także na silnie zniszczone i starte zęby, a także przebarwione i ze sporymi przerwami. 

zęby

Na czym polega prostowanie zębów metodą nakładkową?

Prostowanie zębów metodą nakładkową polega na samodzielnej wymianie nakładek, bez konieczności udania się na wizyty do ortodonty. W efekcie zęby powoli przesuwają się we właściwe miejsce. Metoda wykorzystywana jest w Polsce od niedawna, ale na świecie znana jest już od ponad 20 lat. Zaletą jest to, że nakładki są przezroczyste, dlatego zapewniają dyskrecję. Dzięki temu można robić to, co się lubi bez zmiany swojego dotychczasowego stylu życia. W tym przypadku łatwiej jest też utrzymać wysoką higienę jamy ustnej. Nakładki można zdjąć i dokładnie wyczyścić zęby. Czas leczenia i prostowania zębów nakładkami jest krótszy od tradycyjnych aparatów. Leczenie  ortodontyczne należy przeprowadzić w specjalistycznej klinice na przykład https://smile.expert/. Dzięki temu zyskuje się gwarancję, że wszystko przebiegnie w odpowiedni sposób, a specjalista doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnym przypadku. 

Rate this post