Kurs kitesurfingu – gdzie jest najlepiej zacząć naukę – Polska i zagranica

Nowoczesny kitesurfing

Kitesurfing  jest najmłodszym i jednocześnie najszybciej rozwijającym się sportem wodnym. Łączy on w sobie elementy wakeboard’u, windsurfing’u i snowboard’u. Stojący na specjalnej desce kitesurfer wykorzystuje siłę wiatru i za pomocą latawca, zastępującego żagiel, porusza się na wodzie. W kitesurfingu latawiec ma powierzchnię od 4 do 16 m2, na linkach o długości od 17 do 30 m. Kitesurfer porusza się na symetrycznej desce o rozmiarach od 125 do 150 cm (najczęściej typu wave ,która służy do surfowania na falach). Deska do kitesurfingu przypomina tę do windsurfingu jednak jest trochę mniejsza. Wśród doświadczonych kitesurfingowców popularne stają się deski typu race, przystosowane do jazdy przy dużych prędkościach.

Wraz z rozwojem popularności tego sportu, przestał on być uznawany za dyscyplinę ekstremalną. Obecnie jest to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu oraz na przeżycie niezwykłej, wakacyjnej przygody.

Nauka w szkole kitesurfingu – dlaczego?

Nauka kitesurfingu jest bezpieczna i dosyć łatwa, jednak powinna odbywać się pod okiem doświadczonego instruktora, który powoli nam się oswoić ze sprzętem oraz zapozna nas z wszystkimi zasadami związanymi z uprawianiem tego sportu. Ponadto korzystając z czyjejś pomocy szybko skorygujesz popełniane błędy, poznasz specjalne triki oraz szybciej będziesz mógł cieszyć się urokami poprawnego kitesurfingowania. Ponadto instruktorzy zawsze chętnie doradzą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu oraz stroju. Dzięki nim możesz również otrzymać specjalną legitymację, która określi Twój poziom zaawansowania, a dzięki temu dokumentowi bez problemu wypożyczysz sprzęt kitesurfingowy za granicą. W dodatku instruktorzy dodatkowo zadbają o Twoje bezpieczeństwo, doradzą jakie warunki pogodowe są najlepsze oraz dobierze odpowiedni sprzęt, najlepiej dostosowany do Ciebie, Twoich umiejętności oraz pogody. Stanowczo bowiem doradzamy osobom początkującym wypożyczenie sprzętu zamiast zakupu. Przede wszystkim dlatego, że jest to sprawa dosyć kosztowna, a po drugie podczas nauki łatwo o podniszczenie sprzętu, przez co straci on sporo na swojej wartości. Po ukończeniu kursu dokładnie będziesz wiedzieć czego wymagasz od swojego sprzętu i jaki model najbardziej będzie odpowiadać Twoim umiejętnościom oraz oczekiwaniom. W dodatku większość szkół kitesurfingowych zapewnia swoim podopiecznym zniżkę.

Kitesurfing w Polsce

Morze Bałtyckie jest idealnym miejscem do uprawiania tego typu sportu. Nie musimy więc wyjeżdżać do żadnych egzotycznych miejsc, aby poczuć prawdziwe piękno kitesurfingu. Woda tutaj jest wręcz idealna – nie za głęboka, odznaczająca się niskim stopniem zasolenia. W dodatku dno Bałtyku jest piaszczyste i czyste.  Miejscami, które powinni odwiedzić kitesurferzy jest przede wszystkim  Półwysep Helski, gdzie przez 220 dni w roku wieje wiatr osiągający prędkość 35 km/h oraz Zatoka Pucka, gdzie panują zmienne warunki wiatrowe. Miłośnicy tego sportu zachwalają również Łebę oraz Rewie. Na korzyść tych miejsc działa również też fakt, że istnieje tam wiele szkół kitesurfingowych oferujących profesjonalną naukę od podstaw oraz od pewnego stopnia zaawansowania.

Strój kitesurfingowy

Strój kitesurfingowy powinien przede wszystkim składać się z chroniącej przed zimnej pianki, wygodnej koszulki oraz spodenek wykonanych z szybkoschnącego materiału. Zwłaszcza początkującym osobom zaleca się również założenie kamizelki ratunkowej oraz kasku. Mają one na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale również dodanie pewności.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *