Najpopularniejsza tkanina – bawełna

tkanina bawełniana

Bawełna to niezwykle popularna tkanina, którą bez wątpienia zna każdy i praktycznie każda osoba posiada w swojej szafie ubrania wykonane z tego typu materiału.

Jednak niewiele osób wie dokładnie, jakie posiada ona właściwości oraz dlaczego jest aż tak popularna. Na czym polega jej uniwersalność i dlaczego cieszy się aż tak dużą popularnością zarówno ze strony klientów, jak i producentów ubrań? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby dowiedzieć się, na czym polega fenomen bawełny oraz poznać wszystkie jej najważniejsze cechy charakterystyczne. Przekonaj się, że warto wybierać ubrania wykonane z tkaniny bawełnianej, zamiast z innych, nie do końca naturalnych rodzajów.

Cechy charakterystyczne bawełny

tkanina bawełniana

Bawełna to podstawowe włókno wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Produkowane są z niej rozmaite elementy garderoby damskiej i męskiej, a także dziecięcej. Produkuje się ją z krzewów bawełny, których wymiary nie przekraczają najczęściej pół metra wysokości i uprawiane są na naprawdę dużych plantacjach. Po posadzeniu krzewu bawełnianego należy odczekać, aż zakwitną białe lub żółte kwiaty, a następnie ich płatki zaczną więdnąć i przekwita. Wtedy należy zebrać torebki nasienne tej rośliny, które są bardzo włókniste.

Od momentu posadzenia rośliny do czasu jej zebrania mija około pół roku. Torebki nasienne przypominają kłębki waty i aby stać się przędzą bawełnianą wykorzystywaną do produkcji rozmaitych typów materiałów, muszą zostać poddane wielu różnym procesom, które mają za zadanie nadać jej odpowiednie właściwości oraz sprawić, że zebrane włókna będą nadawały się do produkcji materiału. 

Jedną z najważniejszych cech charakterystycznych bawełny jest fakt, że jest ona niezwykle odporna na rozciąganie. Mokry materiał dodatkowo zwiększa tę funkcjonalność o jakieś 30 procent, co dodatkowo zwiększa wygodę jej użytkowania oraz prania. Oznacza to, że materiał nie traci kształtu nawet po wielu praniach, dzięki czemu nawet po długim użytkowaniu wygląda naprawdę estetycznie. Kolejną dużą zaletą tego materiału jest zapewnienie komfortu cieplnego. Jest to materiał ciepły, który pozwala zachować odpowiednią temperaturę ciała i jednocześnie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić tutaj uwagę, jest higroskopijność, która jest stosunkowo wysoka. Bawełna może wchłonąć parę wodną, która wynosi koło 25 procent objętości materiału i nie będzie wydawała się wilgotna ani mokra, co idealnie sprawdza się latem lub w deszczowe dni. Ponadto ten materiał nie uczula, co sprawia, że jest polecany dla dzieci i niemowląt, oraz jest odporny na wysokie temperatury podczas prasowania.

Dlaczego warto kupować ubrania wykonane z bawełny?

tkanina bawełniana

Ubrania z bawełny wypełniają nasze szafy. Niektóre tkaniny są wykonane z tego materiału w całości, inne są tworzone z tkanin wykonanych z mieszanki bawełny i innych włókien, często sztucznych, które mają dodać bawełnie elastyczności oraz trwałości. Dzięki temu, że ten surowiec naturalny jest niezwykle uniwersalny i z łatwością można łączyć przędzę bawełnianą z innymi włóknami, to z bawełny można otrzymać naprawdę wiele różnych rodzajów materiału, o odmiennych właściwościach i cechach charakterystycznych. Tworzy się z niej dzianiny swetrowe i dresowe. Służy do produkcji aksamitu i atłasu oraz popeliny, surówki, sztruksu, a nawet dżinsu. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że naprawdę trudno znaleźć osobę, która nie posiada w swojej szafie ubrań wykonanych w dużym stopniu właśnie z przędzy bawełnianej.

Odzież wykonana z mieszanki tego włókna z innymi dodatkami sztucznymi charakteryzuje się dużą trwałością oraz odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. To także często produkt, które nie powodują podrażnień ani żadnych uczuleń i wysypek nawet na delikatnej skórze. Dzięki temu ubrania z bawełny, np. w postaci dzianiny dresowej, idealnie sprawdzają się jako odzież dziecięca. Bawełna wykorzystywana jest także do produkcji tekstyliów różnego rodzaju, między innymi pościeli i obrusów oraz serwet. Ten wyjątkowy materiał jest łatwy w pielęgnacji oraz może służyć przez naprawdę długi, długi czas. Dodatkowo bawełna jest wykorzystywana do wytworzenia koronek, które nie tylko doskonale sprawdzą się w ozdabianiu ubrań tj. sukienki, koszule itp., ale także zapewnią wyjątkowy wygląd bieliźnie czy koszulom nocnym.

Produkty bawełniane to doskonała inwestycja. Dzięki temu, że duże firmy odzieżowe coraz częściej stawiają na wysokiej jakości bawełnę z ekologicznych plantacji, to kupowanie ubrań oznaczonych odpowiednim znakiem pozwala na dbanie nie tylko o swój komfort oraz o swoją skórę, ale również o środowisko naturalne. Do produkcji ubrań lub innych elementów materiałowych warto kupować bawełnę w sprawdzonej pasmanterii internetowej, gdzie poza wysoką jakością czekają również konkurencyjne ceny.

Rate this post