Opakowania tradycyjne czy z biomateriałów – co lepiej wybrać?

opakowanie

Przepisy unijne zobowiązują przedsiębiorców do podjęcia działań mających na celu zmniejszenia wpływu ich firm na środowisko naturalne. Ograniczenie śladu węglowego to jedna kwestia, o którą musza zadbać właściciele organizacji. Drugą zaś jest produkcja bądź wykorzystywanie materiałów ekologicznych – zwłaszcza w przypadku opakowań sprzedawanych lub produkowanych przez nich artykułów. 

Opakowania tradycyjne, które nie podlegają recyklingowi, nie są już tak chętnie zamawiane, jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie wiele firm stawia na bardziej ekologiczne rozwiązania w postaci opakowań tzw. biomateriałów. Do jakiego typu produktów można wykorzystywać ekologiczne opakowania, a kiedy niezbędne jest zapakowanie artykułów w tradycyjny sposób? Co należy wiedzieć o biomateriałach i ich zastosowaniach? 

Foliowe opakowania a ich wpływ na środowisko 

Opakowania z tworzyw sztucznych, czyli tzw. tradycyjne, od wielu lat można spotkać w niemal każdej branży. Foliowe torby czy pudełka z plastiku jeszcze do niedawna stanowiły najczęstszy wybór wśród przedsiębiorców. Nic w tym dziwnego, gdyż są one trwałe i niezawodne. Warto jednak wiedzieć, że folia i opakowania z tworzyw sztucznych są pozyskiwane z paliw kopalnych, co znacznie wpływa na zwiększenie się śladu węglowego organizacji. 

Tradycyjne opakowania z tworzyw sztucznych nie są biodegradowalne. Oznacza to, że czas potrzebny do tego, aby folia w jakimś stopniu rozłożyła się w glebie, to nawet kilkadziesiąt lat. Plastikowe torby i opakowania mają zatem negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nic zatem dziwnego, że wiele przedsiębiorstw decyduje się zastąpić je opakowaniami wykonanymi z biomateriałów. 

Dlaczego biomateriały do produkcji opakowań zyskują popularność? 

Biomateriał, czyli materiał najczęściej pochodzenia naturalnego, coraz częściej jest produkowany oraz wykorzystywany do pakowania produktów żywnościowych, kosmetyków oraz innych artykułów, które nie mają wytycznych dotyczących sposobu ich pakowania. 

Biomateriały, a raczej biotworzywa, dzieli się ze względu na ich możliwości biodegradowalne oraz pochodzenia. Mogą one zatem pochodzić ze źródeł odnawialnych jak trzcina cukrowa, jak i być surowcem syntetycznym, który ma duże szanse na rozłożenie się w glebie. 

Biomateriały są zupełnie nietoksyczne, a zatem bezpieczne bądź neutralne dla zdrowia konsumenta. Tym samym są one bezpieczne dla środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli opakowanie z biomateriałów jest w pełni biodegradowalne bądź nadaje się do kompostowania. 

Zrównoważony rozwój, do którego prowadzenia zobowiązała się większość krajów na świecie, wymaga od przedsiębiorców wykorzystywania materiałów wtórnych, które mogą podlegać recyklingowi bądź są neutralne dla środowiska. Spełnianie celów zrównoważonego rozwoju jest niezwykle istotne dla firm, którym zależy na zwiększeniu zaufania wśród konsumentów. 

Opakowania z biomateriałów są coraz chętniej wybierane również przez klientów, którzy zwracają uwagę na rodzaj wykorzystywanych toreb. Biodegradowalne rozwiązanie to zatem jeden ze sposobów na przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta. 

opakowanie

Gdzie stosuje się bio opakowania? 

Opakowania z biomateriałów można wykorzystać w niemal każdej branży. Warto jednak pamiętać, że w bio opakowania pakowane mogą być tylko produkty, co do których nie ma konkretnych wytycznych. Bez problemu biomateriały w opakowaniach znajdą swoje zastosowanie w prawie każdym sektorze. 

Biomateriały pochodzenia niekopalnego lub z ropy naftowej z powodzeniem można wykorzystać do pakowania kosmetyków. Biodegradowalny plastik świetnie sprawdzi się w przypadku przechowywania produktów o krótszej dacie przydatności. Bio opakowania są coraz chętniej wykorzystywane przez producentów zdrowej żywności – zwłaszcza suchej, która może być przechowywana przez długi czas. Opakowania papierowe nie tylko są biodegradowalne – znaczna ich część jest przeznaczona do kompostowania. 

Biomateriały można także wykorzystywać jako dodatek do opakowań w postaci wypełnienia z celulozy czy papierowej taśmy. Praktycznie nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące tego jakie grupy artykułów mogą być pakowane w biomateriały. 

Zalety opakowań z biomateriałów 

Wykorzystywanie opakowań z biomateriałów to potwierdzenie, iż dana organizacja spełnia wszystkie wymogi norm środowiskowych. Dodatkowo opakowania bio zmniejszają negatywny wpływ na środowisko naturalne, co przekłada się na zwiększenie zaufania wśród konsumentów. 

Opakowania z biomateriałów, które są bezpieczne dla środowiska, powinny posiadać oznaczenie ISCC, czyli posiadać certyfikat potwierdzający zgodność z europejską dyrektywą w sprawie odnawialności źródeł energii. 

Rate this post