Organizujesz chrzciny? Sprawdź, czy już wszystko masz z naszą checklistą

chrzest

Organizacja chrzcin jest niemałym wyzwaniem, zwłaszcza że jednocześnie spada na Was opieka nad maluchem.

Dlatego też, jeśli przygotowujesz uroczystość tego typu po raz pierwszy w życiu, na pewno przydatna będzie checklista, z której pomocą szybko sprawdzisz, o jakie sprawy warto jeszcze zadbać.

Jak wybrać termin chrztu?

Chodzi tutaj przede wszystkim o taki aspekt, jak pora roku. W wielu kościołach jest dosyć zimno i dokładając do tego chłodną, jesienno-zimową aurę za oknem, ryzyko przeziębienia niemowlęcia jest dużo większe.

Inną kwestią może być po prostu to, że zależy Wam na zorganizowaniu wiosennego lub letniego przyjęcia na świeżym powietrzu. Słoneczna, ciepła pogoda dużo bardziej sprzyja miłej atmosferze na przyjęciu, niż zacinający za oknem deszcz, a do tego możliwość wyboru pięknego miejsca na przyjęcia znacznie się rozszerza.

Ważne jest również zachowanie dziecka. To, że kilkumiesięczne niemowlę będzie spokojniejsze podczas ceremonii, jest bardziej prawdopodobne niż to, że stanie się tak z dzieckiem narodzonym zaledwie kilka tygodni wcześniej.

Jakich potrzebujesz dokumentów do chrztu?

  • Skrócony odpis aktu urodzenia z USC.
  • Jeśli chrzcicie dziecko w innej parafii niż ta, do której należycie, potrzebna jest zgoda proboszcza z Waszej parafii.
  • Jeśli rodzice chrzestni są zapisani w innej parafii, muszą przedstawić zaświadczenie, że mogą być rodzicami chrzestnymi.
  • Niezbędne jest również zaświadczenie o odbyciu spowiedzi, przedstawione przez rodziców i rodziców chrzestnych.

Jak wybrać kościół?

Na ogół chrzest odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice maleństwa. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której z jakiegoś powodu udzielenie w niej chrztu nie jest możliwe, wówczas można ochrzcić dziecko w innym miejscu, potrzebne jest jednak wówczas zaświadczenie wystawione przez proboszcza z parafii, do której przynależycie.

Zdarzają się sytuacje, w których księża odmawiają udzielenia chrztu z uwagi na brak ślubu kościelnego. Jest to jedna z sytuacji, w których warto rozważyć wybór innej parafii, nie mniej jednak warto pamiętać o tym, że odmowa chrztu z powodu braku ślubu jest niedopuszczalna.

Co wziąć pod uwagę, wybierając rodziców chrzestnych?

Tutaj nie możecie kierować się wyłącznie sympatią do określonych osób. Muszą być spełnione również określone warunki, jakie stawia Kościół Katolicki. Rodzic chrzestny musi mieć co najmniej 16 lat, mieć sakrament bierzmowania, a także prowadzić życie w zgodzie z wiarą katolicką. Do tego kandydaci na chrzestnych nie mogą odbywać kar kościelnych, a także żyć w związku nieformalnym.

Chrzciny w domu czy w wynajętym lokalu?

Chrzciny w domu

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Plusem organizacji chrzcin w domu jest zaoszczędzenie sumy związanej z wynajmem lokalu, a także większa swoboda, jaką czujemy we własnych czterech kątach, oraz możliwość położenia dziecka spać w jego własnym, znanym mu otoczeniu. Organizując przyjęcie w domu, pozostaje Ci głównie wygospodarować miejsce dla gości, zająć się przygotowaniem potraw lub zamówieniem cateringu i ustalić, kto będzie zajmował się niemowlęciem.

Chrzciny w lokalu

Jest to ogromne udogodnienie, jako że nie musisz martwić się o ustawianie stołów, szykowanie dań, czy też szukanie do pomocy osób przy gotowaniu. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, przemyśl następujące kwestie:

  • Jak dużej sali potrzebujesz?
  • Jaki charakter lokalu odpowiada Wam najbardziej (hotel, klubokawiarnia, restauracja)?
  • Jak daleko znajduje się wybrany lokal od kościoła?
  • Czy na miejscu przewidziane są udogodnienia dla matki z dzieckiem?
  • Czy wybrana sala ma być wyłącznie do Waszej dyspozycji?
  • Czy na przyjęciu będą dzieci? Jeśli tak, to czy planujecie dla nich dodatkowe atrakcje?
  • Jak długo ma trwać przyjęcie? 
  • Czy wśród gości są osoby potrzebujące noclegu?

Jeśli chcesz zorganizować chrzciny we Wrocławiu to z pewnością znajdziesz hotel, który zaoferuje Ci salę o zróżnicowanej wielkości, a także wszelkie niezbędne akcesoria, jakie są potrzebne do sprawowania opieki nad maluchem podczas chrzcin w wygodny sposób. Do tego dobrze będzie wybrać miejsce, które ma również komfortowe pokoje, gdzie możesz umieścić przybywających z daleka gości.

Jak sporządzić listę gości?

Chrzciny są na ogół dużo mniej kameralną imprezą niż wesela, dzięki czemu niekoniecznie musisz decydować się na organizację przyjęcia na kilkaset osób. Najczęściej w chrzcinach udział bierze najbliższa rodzina, obejmująca rodzeństwo, dziadków i kilku najbliższych przyjaciół. Najprostszym sposobem jest wynotowanie kogo jak najbardziej chcecie widzieć na uroczystości. Nie zapomnijcie również o tym, by odpowiednio wcześniej powiadomić ich o chrzcinach.

chrzciny

Jak wybrać najlepszy strój na chrzest?

Przyjmuje się, że kolorem ubranka jest biel, jako że symbolizuje czystość. W sklepach pojawia się jednak dzisiaj mnóstwo bajkowych wręcz kreacji, w których niemowlę może wyglądać naprawdę jak mały książę lub księżniczka. Wielu rodziców może odczuwać pokusę ubrania dziecka w wymyślne kreacje, pamiętajmy jednak, że dziecko niekoniecznie musi być z tego wyboru tak samo zadowolone.

Liczy się przede wszystkim wygoda malucha, w przeciwnym razie będzie ono marudne, co może zakłócić przebieg chrztu. Do tego też na ubranku nie może być cekinów lub innych drobnych elementów, jakie maluch może z łatwością urwać i się nimi zadławić.

Rate this post