Ciężki sprzęt taki jak tokarki czy frezarki wykorzystywany jest najczęściej w zakładach produkcyjnych, w przemyśle, lub w pozostałych strefach działalności gospodarczej. Umożliwiają one wykonywanie wielu czynności ułatwiających pracę. Jednym z potrzebnych urządzeń w przemyśle jest frezarka.
Jaką frezarkę kupić? Na co zwrócić uwagę?
Frezarka jest rodzajem obrabiarki, która wykonuje obróbkę skrawaniem powierzchni płaskich jak na przykład kształtowanie rowków, gwintów i kół zębatych. Podczas frezowania ruch główny, obrotowy wykonuje narzędzie skrawające, a ruch posuwowy wykonuje stół z przedmiotem. Podczas zakupu urządzenia takiego jak frezarka cena uzależniona jest od rodzaj maszyny. Przed wyborem konkretnego modelu frezarki musimy zwrócić uwagę na określony typ urządzenia i rodzaj frezowania, jaki można za jego pośrednictwem uzyskać.
Pierwszym głównym podziałem frezarek jest podział urządzeń zależny od ich budowy. Wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Innym podziałem urządzeń jest kryterium ich przeznaczenia. Na rynku dostępne są frezarki poziome, pionowe, przeznaczone do drewna, do metalu, do wykonywania gwintów lub kół zębatych. Cena frezarek uzależniona jest również od położenia wrzeciona w budowie urządzenia. Wyróżnia się frezarki górnowrzecionowe, dolnowrzecionowe i równowrzecionowe. Pierwszym typem są urządzenia, które posiadają wrzeciono znajdujące się nad stołem. Jej przeznaczenie jest do frezowania zewnętrznego lub wewnętrznego różnych przedmiotów na całej powierzchni obwodu na skalę przemysłową.
Najczęściej są wykorzystywane w fabrykach meblarskich i zakładach produkcyjnych produkujących drewniane karoserie. Drugi typ jakim są dolnowrzecionowe posiadają wrzeciono znajduje się bezpośrednio pod stołem. Ich obsługa spośród wszystkich innych rodzajów frezarek posiada wysokie ryzyko wypadków. Podczas pracy może bowiem łatwo dojść do skaleczeń, najczęściej rąk, spowodowanych nieuwagą lub zbyt małymi doświadczeniem użytkownika. Przed kupnem frezarki warto zwrócić uwagę na parametry skrawania.
Skrawanie frezarki – co i jak
Parametry muszą być dobrane w taki sposób, by jak najlepiej wykorzystywać moc jej silnika napędowego. Po pierwsze warto zwracać uwagę na wymiary i materiał półfabrykatu. Następnie wziąć pod uwagę cechy charakterystyczne samej frezarki i konstrukcja frezu. Są to cechy ważkie biorąc pod uwagę głębokość skrawania, liczbę przejść oraz posuwu oraz prędkość skrawania. Poszukując odpowiedniej frezarki cena nie może być głównym wyznacznikiem. Parametry jakie powinny być rozważane w pierwszej kolejności to przesuw w osi X, Y i Z, powierzchnia stołu oraz szybkość dojazdowa tych osi. Następnie porównać jakie parametry posiada silnik napędowy krokowy we frezarce. Zbyt mała moc silnika może sprawić, że prace do jakich przeznaczona zostanie frezarka mogą być niewykonane.
Pozostałymi parametrami, którymi powinno się kierować przed zakupem frezarki jest rodzaj sterowania, powtarzalność pozycjonowania, moc i obroty maksymalne pracy wrzeciona, rozdzielczość elektroniczna a także wymiary frezarki i masa urządzenia, oferowane przez producenta gwarancję i serwis naprawczy.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się jaka jest cena frezarki zapraszamy na stronę firmy Exapro.