Sprzęt rehabilitacyjny – co warto wiedzieć

reka-na-kole-wozka-rehabilitacyjnego

Kontuzje, urazy, przewlekłe choroby, podeszły wiek – konieczność korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego może pojawić się w życiu każdego człowieka naprawdę niespodziewanie. Szczęściem jest oczywiście sytuacja, gdy sprzęt będzie potrzebny wyłącznie tymczasowo i zamiast kosztownego zakupu możliwe będzie wypożyczenie. Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego działają na terenie całego kraju i właściwie każdy ma szansę dostępu do tymczasowego wynajmu wózków inwalidzkich, kuli, łóżek czy rowerów rehabilitacyjnych. Na jakiej zasadzie działają wypożyczalnie i czego można spodziewać się po używanym sprzęcie wspomagającym rekonwalescencję?

Kule rehabilitacyjnekule-pachowe

Kule umożliwiające poruszanie się w trakcie urazu kończyn dolnych to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej placówki rehabilitacyjnej czy szpitala. Dostępne w wielu rozmiarach i wariantach kule łokciowe oraz kule pachowe wspomagają poruszanie się zarówno osobom z ograniczoną sprawnością ruchową, jak i osobom starszym wymagającym pomocy podczas codziennego poruszania się.

Choć kule nie należą do najdroższych sprzętów medycznych, ich zakup jest często zbędny ze względu na dość krótki okres użytkowania – większość pacjentów po urazach jest w stanie poruszać się bez kul już w kilka tygodni po przebytej chorobie. Z tego też powodu zarówno kule łokciowe, jak i pachowe są łatwo dostępne w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kul? Kule łokciowe powinny przede wszystkim charakteryzować się wygodną rączką gwarantującą solidny i pewny chwyt. Kule wykonuje się najczęściej z lekkiego aluminium, dzięki czemu nie są one problemem podczas dłuższego użytkowania i nie obciążają dodatkowo osoby chorej. Dobre kule to oczywiście kule z regulacją wysokości, umożliwiające dobranie odpowiedniego rozmiaru bez względu na wzrost pacjenta.

Wózki inwalidzkie

W przypadkach, gdy kule nie stanowią wystarczającej pomocy dla osoby poszkodowanej, wózek inwalidzki może okazać się koniecznością. Dziś wózki stosuje się nie tylko u osób z poważnymi dysfunkcjami narządów ruchu, ale też w przypadku pacjentów wracających do zdrowia po ciężkiej, przewlekłej chorobie, będących zbyt osłabionymi by samodzielnie się poruszać. Jednym z popularniejszych modeli wózków inwalidzkich przeznaczonych zarówno do spacerów, dojazdów, a także samodzielnego poruszania się, są wózki firmy Vermeiren, dostępne również w wielu wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego, w tym także wypożyczalni rehabi-rehabi.pl działającej na terenie Wrocławia.

Rower rehabilitacyjny

Choć początkowo większość wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oferowała wyłącznie podstawowe elementy takie jak kule czy wózki inwalidzkie, rowery do ćwiczeń zyskują wśród rehabilitantów coraz większą popularność. Osoby po wszelkiego rodzaju urazach kończyn dolnych oraz chorobach wymuszających na pacjencie dłuższe epizody w pozycji leżącej nie mają najłatwiejszej drogi powrotu do pełnego zakresu ruchów. Wykonywanie ćwiczeń ruchowych na rowerze rehabilitacyjnym nie tylko wspomaga pionizowanie kręgosłupa w wygodnej i bezpiecznej pozycji siedzącej, ale również pozwala na stopniowe wprowadzanie ruchu i wysiłku kończyn dolnych.

Regulowana wysokość nowoczesnych rowerów rehabilitacyjnych pozwala na dopasowanie sprzętu do sylwetki pacjenta i jego indywidualnych możliwości ruchowych, a magnetyczny system oporu pozwala na wybór z pomiędzy aż 8 stopni trudności ćwiczeń. Rowery są oczywiście wyposażone w komputer, który mierzy parametry wykonywanych ćwiczeń takie jak czas, dystans, czy prędkość, a także bada puls użytkownika i spalane kalorie. Regularność ćwiczeń dzięki ustawieniu roweru w domu pozwala na szybszy i płynny powrót do formy poza ośrodkiem rehabilitacyjnym.

Łóżka rehabilitacyjne

Jako ostatni z ważniejszych elementów sprzętu rehabilitacyjnego koniecznego w trakcie procesu rekonwalescencji osób po urazach układu ruchowego oraz osób starszych. Łózka rehabilitacyjne przydają się zawsze wtedy, gdy pacjent jest zmuszony do przebywania w pozycji leżącej przez dłuższy okres czasu, gdyż są one dla całego układu kostnego i organizmu człowieka znacznie lepsze, niż tradycyjne kanapy czy łóżka. Tego typu sprzęt rehabilitacyjny pomaga zapobiegać powstawaniu odleżyn, umożliwia komfortową zmianę pozycji za pomocą regulowanych i ruchomych elementów łóżka, a także znacząco ułatwia pracę opiekującego się pacjentem rehabilitanta oraz członków rodziny wspomagających proces leczenia. Co istotne, łóżka rehabilitacyjne dostępne dziś na rynku to najwyższej klasy produkty gwarantujące nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, ale też odpowiedni poziom estetyki – nowoczesne łóżka nie wyglądają jak te znane ze szpitalnej sali i znakomicie wpisują się jako element wyposażenia domu.

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *