Wszystko co powinieneś wiedzieć o pracach na wysokościach

Na sam początku musimy wiedzieć czym w zasadzie jest praca na wysokościach. Praca na wysokościach jest niczym innym jak po prostu pracą na stropach, drabinach przystawnych, konstrukcjach budowlanych czy też kominach, klamrach czy drabinach rozstawnych. Ogólnie rzecz biorąc jest to praca na wszelkiego rodzaju podwyższeniach. A co tak naprawdę uważa się za wysokość? Za wysokość uważamy wszystkie powierzchnie. Oczywiście wszystkie powierzchnie, które znajdują się na pewnej wysokości. Ta wysokość to najmniej jeden metr nam poziomem ziemi, terenu czy też nad poziomem podłogi.

Ostrożność podstawą w pracy

Musimy jednak wiedzieć, że wysokość, przestaje być określana jako wysokość, gdy jest ona osłoniona ze wszystkich stron. Osłona musi mieć obowiązkowo półtorej metra. Gdy wykonujemy pracę na wysokościach musimy być obowiązkowo zabezpieczeni odpowiednio. Wszelkie normy dotyczące zabezpieczeń wynikają z obowiązującego prawa oraz wszelkich norm. Pracownicy, którzy zamierzają pracować na wysokościach powinni obowiązkowo odbyć szkolenie z zakresu oczywiście bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Muszą także przejść obowiązkowy instruktaż stanowiskowy. Pracownik musi być obowiązkowo poinformowany o wszelkich czyhających na niego zagrożeniach, które są oczywiście związane z pracą na tymże stanowisku. Wszyscy pracownicy muszą obowiązkowo przejść wszelkie badania lekarskie i otrzymać obowiązkowo orzeczenie lekarskie. W otrzymanym orzeczeniu musi być jasno stwierdzony całkowity brak wszelkich przeciwwskazań dotyczących właśnie pracy na wysokościach. Pracownicy chcący zdobyć uprawienia do pracy na wysokości powinni potrafić posługiwać się wszelkimi przydzielonymi im urządzeniami, które mają funkcję zabezpieczającą. Muszą obowiązkowo także posługiwać się środkami służącymi do indywidualnej ochrony. Oprócz tego muszą dobyć uprawienia do pracy na wysokości. Po stronie pracodawcy leży jeszcze kwestia odpowiedniego zabezpieczenia stanowiska pracy na wysokości. Oczywiście mam tutaj na myśli pewną balustradę z ochronną poręczą na wysokości stu dziesięciu centymetrów, deskę krawężnikową o wysokości piętnastu centymetrów oraz także poręcz pośrednią w zasadzie w połowie wysokości.

Kurs dla pracujących na wysokości

wysokość

W niektórych przypadkach takowe zabezpieczenia są jednak niemożliwe. I co wtedy? W takiej sytuacji możemy postawić na środki ochrony indywidualnej. Również jest to zgodne z przepisami. Środki ochrony indywidualnej to na przykład szelki z linkami bezpieczeństwa. Linki te przymocowuje się do elementów konstrukcji. Musimy jednak wiedzieć, że konstrukcja ta musi mieć odpowiednią wytrzymałość. A kto może zdobyć uprawnienia do pracy na wysokościach? W zasadzie wszyscy. Pod warunkiem, że jesteśmy zdrowi. Oczywiście stwierdzić to może tylko i wyłącznie lekarz. W pracy na wysokościach musimy być bardzo czujni. Musimy zwracać także uwagę na wszelkie szczegóły. W zasadzie za każdym razem powinniśmy sprawdzić wytrzymałość i stabilność rusztowania. Rusztowania przed użycie powinny przejść oczywiście odbiór techniczny. Praca na wysokościach wiąże się z dużym ryzykiem zawodowym oraz wieloma zagrożeniami. Nie każdy niestety nadaje się do takiej pracy. Uprawienia do pracy na wysokościach zdecydowanie nie są łatwe do zdobycia. Tutaj zaprezentowane zostały pozostałe szczegóły dotyczące pracy na wysokości.

Rate this post