Bezpieczeństwo i higiena pracy a rękawice ochronne

rękawice BHP

Rękawice ochronne są wykorzystywane podczas większości prac. Nic dziwnego, oprócz zabezpieczenia dłoni bardzo często ułatwiają pracę i sprawiają, że staje się ona przyjemniejsza i łatwiejsza. Według badań rękawice ochronne należą do najczęściej i najchętniej stosowanych środków ochrony osobistej.

Przed czym zabezpieczają rękawice ochronne?

Rękawice ochronne zapewniają nam bezpieczeństwo podczas wykonywania prac w wysokich i niskich temperaturach, chronią przed prądem elektrycznym, oparzeniami, mechanicznymi zranieniami, substancjami chemicznymi. W zależności od kategorii ryzyka jakie podejmujemy podczas pracy rękawice będą różniły się od siebie wykonaniem, wykorzystanymi do ich produkcji materiałami czy fasonem.

Rękawice ochronne wpływają na bezpieczeństwo nie tylko nasze. Są one koniecznie podczas pracy z artykułami spożywczymi lub przy produkcji innych materiałów wymagających maksymalnego zachowania sterylności.

Dlaczego rękawice ochronne są konieczne?

Rękawice ochronne są nie tylko elementem ochrony, który może być stosowany. W większości przypadków pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia pracowników w rękawice ochronne. Warto o nich pamiętać również pracując prywatnie w swoim domu, jednak zazwyczaj nie jesteśmy w takich warunkach narażeni na tak olbrzymie niebezpieczeństwo jak w przypadku pracy w np. przemyśle lub w hutach. Rękawice ochronne chronią dłonie zarówno przed poważniejszymi urazami, przecięciami, złamaniami, odmrożeniami czy oparzeniami, ale również zapobiegają powstawaniu odcisków czy otarć.

W niektórych pracach np. w hutnictwie, bez rękawic ochronnych praca nie byłaby w ogóle możliwa. Podobnie w sytuacji gdy praca naraża pracownika na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, bez ochrony w postaci rękawic wykonywanie najprostszych czynności byłoby niebezpieczna dla zdrowia danej osoby. Rękawice ochronne jednocześnie gwarantują zachowanie higieny podczas pracy. Dobrym przykładem są lateksowe lub bawełniane rękawiczki, które dzięki temu, że mogą być często zmieniane są w stanie zapewnić czystość, higienę i odpowiednie warunki podczas pracy, które w niektórych przypadkach są niezbędne.

Materiały

Lateksowe rękawiczki są często wykorzystywane w laboratoriach, podczas pracy z artykułami spożywczymi. Świetnie sprawdzają się przy pracach wymagających maksymalnego zachowania higieny i czystości. Często wykorzystywane są również rękawice bawełniane nakrapiane jedno- lub dwustronnie bądź modele powlekane poliuretanem. Im wykonywana praca jest bardziej narażająca na zranienia, skaleczenia oraz wszelkie inne urazy, rękawice ochronne są bardziej zabudowane z mocniejszych, twardszych materiałów takich jak twarda skóra, a nawet stal.

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane rękawice ochronne zagwarantują bezpieczeństwo i ochronę przed groźnymi sytuacjami. Jednocześnie mogą one spełniać funkcję zapewniającą zachowanie higieny podczas pracy. Ich wykorzystanie podczas wielu robót jest obowiązkowe, dlatego każdy koniecznie powinien zaopatrzyć się w dobrze dobrane do charakteru pracy rękawice ochronne, które długo posłużą.

 

Rate this post

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *