Jakie zabawki dla autystycznego dziecka?

Chyba każdy z nas wie, że dziecko które cierpi na autyzm rozwija się znacznie inaczej od swoich rówieśników. Zwykle bywa tak, że ma także inne preferencje niż pozostałe dzieci. Między innymi dlatego wybór zabawek dla dziecka zmagającego się z autyzmem jest niebywale trudny. Zdecydowanie wybór ten jest trudniejszy niż zakup zabawek o przeznaczeniu dla dziecka zdrowego. Tak więc rodzice chorego na autyzm dziecka mają nie lada problem. Na szczęście jest Internet, w którym mamy naprawdę wiele możliwości znalezienia pewnych wskazówek dotyczących problemu z jakim musimy się zmierzyć.

Autyzm – stymulacja poprzez zabawę

 

W przypadku autyzmu, istotne są specjalistyczne zabawki, na których temat wiele porad znajdziemy właśnie w Internecie. Po pierwsze musimy obserwować nasze dziecko podczas jego zabawy. W wielu przypadkach jest tak, że dziecko nie bawi się całą zabawką, a jedynie jej częścią. Właśnie podczas takiej zabawy zaobserwujemy jakie kolory czy też tekstury podobają się naszemu dziecku najbardziej. Będzie to dla nas podpowiedzią przy doborze odpowiednich zabawek.

Po drugie musimy zdecydowanie zwrócić uwagę na zachowanie dziecka, które jest samo ze sobą. Gdy zachowanie dziecka jest skierowane na siebie samego to z reguły jest znak, że dziecko ma pewne problemy ruchowe czy też problemy rozwojowe. Spełnienie takowych potrzeb nie wydaje się być trudne. Świetnym przykładem jest zabawa grzechotką gdy dziecko bardzo lubi klaskać. Dzieci autystyczne często lubią także przyciskać wiele przedmiotów do siebie. Gdy zaobserwujemy u naszego dziecka taką potrzebę, powinniśmy zakupić naprawdę dużego misia do przytulania. Jako rodzice powinniśmy także porozmawiać z lekarzem dziecka. Lekarz, który prowadzi leczenie naszego dziecka najlepiej podpowie nam jak pomóc naszemu dziecku pod kątem psychoruchowym.

zabawki autystyczne

Jeżeli chodzi o wybór zabawek, najlepiej sprawdzą się właśnie te wspomagające zdolności psychoruchowe. Świetnym rozwiązaniem dla dzieci z autyzmem są również zabawki, które stymulują nie tylko o rozwój społeczny, a także rozwój ruchowy. W sklepach znajdziemy bardzo dużo zabawek, które są przeznaczone stricte dla dzieci zmagających się z autyzmem.

Ważnym aspektem jest tez zasada, że jeśli dana zabawka się naszemu dziecku spodoba to nie powinniśmy zwracać uwagi na zalecenia, które dotyczą wieku naszego dziecka. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Nie możemy pozwolić by dziecko bawiło się zbyt małymi częściami zabawek, które może włożyć do buzi i niechcący połknąć.

Dziecko autystyczne bardzo potrzebuje także zabawek, które będą pobudzać kilka zmysłów jednocześnie. Jeśli chodzi o ich stymulację to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zabawki rozwijające ogólne zdolności motoryczne, koordynację wzrokowo-ruchową, utrzymywanie równowagi oraz zdolności wzrokowe. Idealne do tych stymulacji sprawdzą się zabawki dla dzieci z autyzmem takie jak: huśtawki, trampoliny oraz baseny z piłkami zamiast wody.

Zaktualizowano: 12.12.2022 r.

Rate this post