Nowoczesne rozwiązania w budownictwie na polskich drogach

balustrada mostowa i auta w ruchu

Obecnie nowoczesne technologie oraz szybko zmieniające się przepisy prawne odnośnie ruchu drogowego oraz modernizacji infrastruktury drogowej wywierają znaczny wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach. Na polskich ulicach również dochodzi do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań związanych z budownictwem oraz tworzeniem bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury drogowej.

Nowoczesne rozwiązania na polskich drogach – co wyróżniamy?

Odnosząc się do rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce warto wymienić kilka rozwiązań, które znacznie poprawiają komfort poruszania się oraz bezpieczeństwo kierowców. Obecnie buduje się nowe skrzyżowania oparte na ruchu okrężnym – często jedno, dwu lub nawet trzy pasmowe tak aby zapewnić odpowiednią przepustowość ruchu wymaganą dla danego miejsca. Do nowoczesnych rozwiązań stosowanych obecnie w ramach rozwoju infrastruktury zalicza się też skrzyżowania bezkolizyjne, osłony drogowe oraz balustrady.

Warto wspomnieć również o rozwiązaniu drogowym nazywanym układem dróg 2+1, który składa się naprzemiennie w jeden lub dwa pasy ruchu. Zalety tego typu układu dróg to poprawienie bezpieczeństwa na drodze, swobody ruchu oraz komfortu podróżowania dzięki znacznemu zmniejszeniu czasu przejazdu dla danego odcinka.

Balustrady stalowe KDM BAL 1.0 i osłony drogowe – co warto wiedzieć?

Analizując stosowanie balustrad i osłon drogowych w ramach wprowadzania nowoczesnych rozwiązań na polskich drogach warto wiedzieć, że zapewniają one bezpieczeństwo poprzez odgrodzenie danego odcinka drogi bądź dwóch pasów ruchu, których kierunki są przeciwne. Do rodzajów osłon należy zaliczyć:

  • przeciwolśnieniowe – montowane są najczęściej na drogach szybkiego ruchu oraz autostradach – eliminują one ryzyko oślepienie kierowcy światłem pochodzącym z samochodu poruszającego się w przeciwnym kierunku,
  • energochłonne – mają za zadanie zmniejszać skutku potencjalnego zderzenia samochodu z przeszkodą,
  • zabezpieczające – montowane celowo, aby oddzielić dane pasy ruchu czy zabezpieczyć odcinek drogi, który narażony jest na ryzyko wyjścia na drogę dzikich zwierząt.

Warto wiedzieć też, że skrzyżowania bezkolizyjne, na których stosowane jest oznakowanie najczęściej świetlne, które pozwala na bezkolizyjny skręt bez obawy, że z przeciwnej strony kierowca spotka się z przeszkodą.

W ruchu pieszych i rowerów popularne są z kolei balustrady stalowe KDM BAL 1.0, których zadaniem jest oddzielenie miejsca do poruszania się dla pojazdów. Obecnie znaleźć bez problemu można rozwiązania, które będą nie tylko praktyczne, funkcjonalne i bezpieczne, ale też estetyczne.

balustrada stalowa dla pieszych

Zalety stosowania nowoczesnych rozwiązań na polskich drogach.

Do głównych zalet stosowania najnowocześniejszych technologii budowlanych do zmian w infrastrukturze drogowej warto zaliczyć przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. Budując drogi szybkiego ruchu warto zaznaczyć, że są one w bardzo dobrym stanie oraz pozwalają na nieco szybsze poruszanie się pojazdami, dzięki czemu podróż trwa krócej oraz przyczynia się do mniejszego zmęczenia fizycznego kierowców.

Drogi szybkiego ruchu oraz autostrady dają też możliwość bezpiecznego poruszania się po terenie całego kraju, ponieważ każdy może dostosować prędkość do swoich potrzeb, dzięki zastosowaniu dwóch lub nawet trzech pasów poruszających się w jednym kierunku. Nowoczesne technologie stosowanie w budowie dróg przyczyniają się też do zmniejszenia natężenia ruchu w większych miastach, co bezpośrednio wpływa na czystsze powietrze oraz mniej smogu w zatłoczonych miejscowościach.

Czy w Polsce widoczne są zmiany na drogach związane z nowoczesnymi technologiami?

Zdecydowanie w Polsce można zauważyć zmiany w infrastrukturze drogowej związane z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi takimi jak np. montowanie elektronicznych wskaźników prędkości pojazdu czy nowoczesnego oświetlenia w obrębie przejść dla pieszych bądź niebezpiecznych odcinków drogowych. W przypadku autostrad i opłat związanych z nimi warto wspomnieć, że nowoczesne rozwiązania obecnie pozwalają na płatności zbliżeniowe oraz mobilne, które nie wymagają od kierowcy interakcji podczas przejazdów przez bramki.

Rate this post