Garaż blaszany to całkiem popularna alternatywa dla garażu murowanego z kilku całkiem rozsądnych powodów. Jest on tańszy, nie wymaga tak wielu zezwoleń na budowę, a przy tym jest on stawiany dużo szybciej i wbrew pozorom istnieje możliwość dopasowania go do estetyki podwórka.
Poniżej jednak pomówimy sobie nie o przewadze garaży blaszanych nad murowanymi, lecz o czynnikach, które mogą wpłynąć na ich cenę.
Jak mają się cenniki do rzeczywistości?
Praktycznie każda firma, świadcząca usługę budowy garażu blaszanego, ma ustalony cennik, na podstawie którego dowiemy się, ile będzie kosztowała budowa garażu. Dlaczego nie mamy jednak gotowych cen za całość? Na takie możemy liczyć w przypadku gotowej konstrukcji, która nie będzie już ulegała zmianie. Zakładając jednak, że chcemy zbudować garaż odpowiadający indywidualnym potrzebom, sytuacja ulega zmianie.
Jakie czynniki wpływają na zmianę ceny?
Blaszane garaże dla wielu mogą wydać się mało estetyczne i na pierwszy rzut oka można uznać, że dopasowanie ich do stylistyki domu to dosyć karkołomne zadanie. Na rynku dostępne są garaże drewnopodobne, które mogą naprawdę pięknie się prezentować. Jednak tutaj już “drewnopodobność” przekłada się na podniesienie ceny nawet dwukrotnie. Jest tak dlatego, że jeśli wybierzemy dobrą firmę oferującą garaże drewnopodobne, wówczas efekt może być naprawdę świetny, dzięki odwzorowaniu struktury drewna i wyglądu słojów). Garaże blaszane występują nie tylko w wersji ocynkowanej, lecz mogą też mieć dowolnie wybrany kolor. Jest to opcja podobna pod względem finansowym do garażu drewnopodobnego, lecz raczej o kilkaset złotych tańsza.
Następnym czynnikiem, który ma wpływ na zmieniającą się cenę, jest oczywiście wielkość garażu. Inne koszty poniesiemy, budując garaż na jedno auto, a inną cenę zapłacimy, budując garaż o większych wymiarach. Wynika to nie tylko z oczywistego faktu zużycia większej ilości materiałów, lecz też z większej trudności związanej z postawieniem całej konstrukcji.
Czy to już wszystko? Nie, pozostaje jeszcze kilka czynników. Należą do nich m.in. rodzaj bramy do garażu (np. brama uchylna może być droższa nawet o 500 zł od zwykłej). Kolejnym czynnikiem jest też wybór rodzaju dachu. Jeśli wybierzesz dach dwuspadowy, koszty budowy znów wzrosną, dlatego że dach dwuspadowy jest bardziej skomplikowany w budowie. Ważna jest również wysokość garażu i jakość blachy, która nie jest tutaj bez znaczenia.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, budowa garażu blaszanego może być inwestycją nieprzekraczającą 2000 złotych, a może być też wydatkiem sięgającym nawet do 10 tysięcy.
Czy garaż blaszany możemy zawsze wybudować bez stosownego zezwolenia?
W tym przypadku również znajomość przepisów prawa okazuje się dosyć istotna. Zgodnie z prawem, jeśli stawiasz garaż o wymiarach 5m x 5m, a wymiary działki wynoszą 500m2, wówczas nie jest konieczne zezwolenie na budowę, lecz trzeba wystąpić o zwolnienie z konieczności uzyskiwania zezwolenia. Jeśli jednak wymiary garażu i działki są inne, a Ty masz wątpliwości, możesz rozważyć skorzystanie z profesjonalnego doradztwa.