Porównanie Invisalign i standardowego aparatu ortodontycznego – czas trwania leczenia, koszty

dentysta

Leczenie ortodontyczne jest niezwykle ważne nie tylko, aby poprawić wygląd zewnętrzny uzębienia, ale też dla poprawy zdrowia i prawidłowego działania jamy ustnej. Właśnie dlatego coraz więcej dorosłych osób decyduje się na wizytę u ortodonty, który może zaproponować wiele sposobów poprawy stanu zgryzu dopasowanego do konkretnego pacjenta, jak choćby tradycyjny aparat ortodontyczny lub Invisalign.

Tradycyjny aparat stały i Invisalign

Standardowy aparat ortodontyczny, to do tej pory najbardziej popularny sposób leczenia wad zgryzu, który jest powszechnie znany oraz dostępny pod względem ekonomicznym. Metoda ta polega na przyklejeniu specjalny klamerek do zębów i przeprowadzenie przez nie drucika oraz zabezpieczeniu go gumkami. Cała konstrukcja jest widoczna przez osoby trzecie. Do tego niekiedy wymagana jest zmiana diety, ponieważ może okazać się konieczna rezygnacja z pewnych pokarmów i napojów podczas całego leczenia lub jego części. Co ważne, całość jest przymocowana na stałe do zębów, zatem nie ma opcji zdjęcia jej, choć na chwile

Sposób ten jest wykorzystywany podczas leczenia dorosłych, nastolatków i dzieci, jednak tutaj specjalista decyduje czy jest taki aparat konieczny i możliwy do założenia. Niezbędne jest zdjęcie RTG, niekiedy wyrwanie ósemek, pobranie wycisków, a następnie pacjent musi regularnie przychodzić na wizyty kontrolne i na wymianę gumek oraz łuków. To rozpowszechnione rozwiązanie, które leczy bardzo wiele problemów w uzębieniu, w tym stłoczenie zębów, szparowatość i tyłozgryz. 

Kluczowym elementem w tej technice jest właśnie metalowy łuk, który naciska na zęby, dzięki czemu te się prostują. Możliwe jest też korygowanie nacisku podczas noszenia urządzenia, aby wywierał mniejszy lub większy wpływ, a tym samym w odpowiednim tempie minimalizował wadę.

Invisalign to sposób leczenia ortodontycznego, gdzie wykorzystywane są specjalne, niemal niewidoczne nakładki na zęby, zatem nie jest zamocowany na stałe, ale trzeba regularnie wymieniać te elementy u ortodonty. Właśnie ten brak widoczności jest jedną z głównych powodów, dla których pacjenci wybierają tę metodę

Do tego dzięki możliwości wyjęcia tego aparatu można utrzymać w czystości zarówno jamę ustną, jak i wkładki. Wystarczy precyzyjnie oraz dokładnie wyszczotkować oba jamę ustną i nakładki. 

Ten sposób jest dedykowany osobom, które nie chcą mieć widocznych elementów na zębach, ale jednocześnie chcą zadbać o swój zgryz. Może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i nastolatków, jednak warto zawsze skonsultować ten wybór ze specjalistą. Do tego leczy większość problemów ortodontycznych, dla przykładu poradzi sobie ze szparowatością, stłoczeniem zębów czy zgryzem krzyżowym. 

Proces leczenia zawiera konsultacje, przygotowanie planu leczenia, wykonanie zdjęć RTG, pobranie wycisków i skany 3D. Dzięki temu pacjent otrzymuje spersonalizowane akcesoria, które trzeba wymieniać co tydzień lub dwa. Najważniejsza jest systematyczność użytkowania, co znaczy, że należy mieć go na zębach niemal całą dobę. Trudno też określić czas całego leczenia, gdyż zależy to od rodzaju wady i jej zaawansowania.

dentysta

Jakie są koszty obu tych opcji?

Przed rozpoczęciem leczenia warto zapoznać się z kosztami, dotyczy to obu omawianych sposobów. Całościowy koszt to nie tylko samo urządzenie na zęby i jego założenie, ale też wykonanie odpowiednich zdjęć RTG, czasami wyrwanie ósemek, wizyty kontrolne, a potem usunięcie całej konstrukcji. Koszty są zróżnicowane, bo zależą choćby od miasta, w którym wykonywane jest leczenie, cennika samej placówki, jednak po podliczeniu nie ma wielkiej różnicy pomiędzy obiema tymi metodami. 

Całość za standardowy aparat ortodontyczny może sięgnąć nawet 5000 zł, a w przypadku Invisalign w Opolu, w renomowanej placówce Medin Klinika, koszty zaczynają się od 5000 zł, ale niekiedy mogą sięgnąć nawet 25 000 zł.

Ile trzeba czekać na efekty leczenia standardowym aparatem ortodontycznym oraz Invisalign?

Pierwsze znaczące efekty podczas leczenia przy użyciu Invisalign są widoczne już po 3 miesiącach, choć w przypadku niektórych wad mogą pojawić się po kilku tygodniach przy założeniu, że nakładki zmieniane są co tydzień. W przypadku wykorzystania tradycyjnego aparatu ortodontycznego zmiany zależne są od stanu początkowego, ale już na pierwszej kontroli można zauważyć poprawę. Bardziej znaczące rezultaty są widoczne podczas pierwszych trzech miesięcy. 

Rate this post