Grafika komputerowa jest stosunkowo nową dziedziną sztuki. Dopiero od niedawna ludzie mają możliwość funkcjonowania w rzeczywistości komputerowej, dlatego nie dziwi, ze cała sztuka jest młoda. Komputery dają nam możliwość tworzenia różnych rzeczy i obrazów, które w sztuce grafiki komputerowej będą rozmaicie nazywane.
2D a 3D
Jednym z bardziej podstawowych rozróżnienie będzie rozróżnienie między grafiką 3D i 2D. Współczesny grafik może na komputerze stworzyć nie tylko obrazy ale i „rzeźby”. Umożliwiają to zaawansowane programy graficzne, które w zrozumiały dla grafika sposób pomagają w tworzeniu różnego rodzaju dzieł. Takie programy służą także tym, którzy projektują duże przedmioty, np. podczas projektu samochodu, z płaskiego projektu 2D, wychodzi się do trójwymiarowej makiety. Pomaga to niewątpliwie w rozeznaniu się w wyglądzie gotowego obiektu. Taka identyfikacja wizualna jest ogromnie istotna.
Grafika rastrowa
Jest to znana powszechnie grafika oparta na swego rodzaju pionowej i poziomej siatce. Kolorowe kwadraciki tworzą gotowy obraz. Grafiki tego typu charakteryzują się tym, że nie mogą być w dowolny sposób powiększane, ponieważ w pewnym momencie zaczynają się rozmazywać – ludzkie oko zaczyna dostrzegać piksele zamiast obrazu.
Grafika wektorowa
Grafiki tego typu mogą być dowolnie powiększane. Bez względu na stopień powiększenia obrazu będzie on ostry i wyraźny, jednak ze względu na konieczność zdefiniowania podstawowych kształtów, z którym ma dana grafika powstać nie nadaje się ona do robienia zdjęć lub projektów graficznych o dużej ilości szczegółów. Sprawdza się doskonale w przypadku prostych rysunków technicznych i grafik.
Grafik dzięki znajomości tych technik a także programów graficznych i rysunku tradycyjnego jest w stanie stworzyć wyjątkowe ilustracje. Praca grafików jest obecnie coraz bardziej popularna i potrzebna – do tworzenia ilustracji do książek i podręczników, do tworzenia projektów reklam i bilbordów, a także ulotek i innych przedmiotów. Jeżeli dostrzegamy u siebie talent do rysunku to być może warto zacząć swoją przygodę z nowocześniejszy metodami tworzenia obrazu, jakie dają bardzo ciekawe możliwości. Umiejętność rysunku tradycyjnego ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku gdy tworzy się realistyczne obrazy czy grafiki. To co wygląda jak fotografia nie musi nią być – może to być jedynie doskonale skomponowana grafika komputerowa.
Studia graficzne wyrastają jak grzyby po deszczu. Jest to spowodowane ogromnym zapotrzebowaniem na usługi tego typu. Jak zatem nie dać się złapać na słabego grafika? Najważniejszą cechą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę są jego umiejętności. Najłatwiej je ocenić przeglądając portfolio. Po obejrzeniu odpowiedniej ilości projektów graficznych będziemy doskonale wiedzieli czy takie grafiki nam odpowiadają i czy chcemy by taka osoba zajmowała się identyfikacją wizualną naszej firmy.