Okulary korekcyjne to nieodłączny element codziennego życia wielu osób, które z różnych przyczyn muszą zmagać się z różnymi wadami wzroku. Krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm to najbardziej podstawowe i często występujące wady, które przy niewielkim stopniu nie zaburzają znacząco jakości widzenia i mogą nie wymagać korekcji okularowej.
Jak jednak rozpoznać moment, w którym wizyta u okulisty i noszenie okularów będzie konieczne? Czy każda wada wzroku wymaga okularów?
Czy każda wada wzroku wymaga noszenia okularów?
Według wielu pacjentów, wady wzroku na poziomie 0,5 D są często niezauważalne, nie utrudniają w znaczący sposób codziennego życia i w związku z tym nie wymagają natychmiastowej interwencji okulisty i noszenia okularów korekcyjnych. Myślenie to zdają się potwierdzać sami okuliści, którzy przy małych wadach wzroku zwykle zalecają przede wszystkim zadbanie o zdrowie oczu oraz ciągłą kontrolę własnego zdrowia i podejmowanie działań, jeśli ostrość wzroku zacznie się pogarszać.
Nie każda wada wzroku wymaga noszenia okularów, ale każdy przypadek jest indywidualny i nie ma reguły mówiącej, że okulary zapisuje się wyłącznie od wad 1,0 D wzwyż. Zdarza się, że osoby pracujące jako zawodowi kierowcy, spędzające wiele czasu przed komputerem bądź wykonujące inną pracę wymagającą ciągłego nadwyrężania i wysokiej sprawności wzroku będą odczuwały dyskomfort już przy wadach rzędu 0,75 czy 0,5 D i dla ich komfortu i bezpieczeństwa stosowanie okularów korekcyjnych będzie jak najbardziej wskazane.
Okulary muszą zostać oczywiście odpowiednio dopasowane do wady – nie warto narażać zdrowia oczu korzystając z przypadkowych okularów „do czytania” dostępnych w marketach czy przez Internet tylko dlatego, że Twoja wada nie jest wysoka i nie chcesz wybierać się do okulisty.
Kiedy powinniśmy nosić okulary korekcyjne?
Tryb noszenia okularów, wada od której ich stosowanie będzie konieczne czy rodzaj szkieł użytych w oprawkach to kwestia indywidualna, którą należy ustalić podczas wizyty u okulisty bądź optometrysty. Osoby pracujące przy komputerze przez cały dzień nawet przy niskich wadach będą nosiły okulary przez większą część swojego dnia, bo te nie tylko poprawią jakość ich wzroku, ale i ochronią oczy przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego.
Jeśli Twoja wada wzroku jest niewielka, noszenie okularów może być konieczne wyłącznie do czytania czy wyłącznie podczas prowadzenia samochodu – wszystko zależy tu od Twojego trybu życia, preferencji i co najważniejsze, samopoczucia. Okulary korekcyjne mają poprawić ostrość i jakość widzenia, a tą każdy postrzega nieco inaczej.
Okulary korekcyjne powinniśmy nosić przede wszystkim wtedy, gdy zaleca to okulista. Nie warto wdawać się w dyskusję na temat tego, czy przy niskich bądź większych wadach wzroku noszenie okularów jest konieczne – okulista ocenia zdrowie wzroku na podstawie wykonanych badań i dobiera okulary tak, by zapewnić swojemu pacjentowi najlepszy komfort widzenia.
Jeśli preferujesz mrużyć oczy przez cały dzień próbując przepisać notatki w szkole czy korzystać z komputera, masz do tego pełne prawo. Pamiętaj jedynie, że Twoje oczy na tym ucierpią a kolejna wizyta u okulisty skończy się przepisaniem jeszcze silniejszych szkieł bo ryzyko powiększenia się wady wzroku jeśli nie stosujesz okularów i nadwyrężasz wzrok jest dość wysokie.
Noszenie okularów dopasowanych przez okulistę nie wpływa na pogorszenie się wady wzroku. Okulary mają takiemu zjawisku zapobiegać i nieprawdą jest, że oczy które muszą nadwyrężać się podczas patrzenia „trenują” i wzmacniają się. Z tego samego powodu niewskazane jest trenowanie wzroku bez okularów jeśli okulista zaleca, by nosić szkła na stałe.
Jak często trzeba zmieniać szkła w okularach?
Bez względu na to, czy nosisz okulary korekcyjne, czy może zastępujesz je szkłami kontaktowymi, czas na zmianę szkieł na silniejsze będzie zależał od tego czy Twoja wada wzroku postępuje, czy została zatrzymana.
Okularów nie trzeba zmieniać na nowe, jeśli wada utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie, choć nie oznacza to że można zrezygnować z regularnego badania wzroku u okulisty. Pamiętaj, że wzrok wraz z wiekiem może się pogarszać i z czasem wymiana okularów będzie konieczna nawet jeśli stosujesz je według zaleceń okulisty.