Suplement diety a lek – czym się różnią?

suplementy prawo farmaceutyczne

W aptekach dostępne są produkty, które mają różne zastosowanie oraz właściwości. Najczęściej rozróżnianymi preparatami są suplementy diety oraz leki. Mimo iż jedna i druga nazwa jest bardzo popularna, i wiele osób stosuje zarówno jedne, jak i drugie produkty, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie różnią się one między sobą. Jaka jest definicja suplementów diety, a jaka leków? Kiedy stosować jakie preparaty i czym różnią się one pod względem prawnym? Sprawdź, skąd bierze się popularność suplementów diety i dowiedz się więcej na temat tego, czym różnią się one od leków. 

Podstawowe różnice między suplementami diety a lekarstwami

Mimo iż świadomość społeczeństwa w kwestii stosowania leków różnego rodzaju oraz innych preparatów dostępnych w aptece rośnie, to niestety nadal wiele osób mylnie uważa, że leki i suplementy diety to jedno i to samo. W rzeczywistości są to zupełnie dwa różne produkty. Mają one zupełnie inne właściwości oraz przeznaczenie i nie należy ich ze sobą utożsamiać – suplement diety nigdy nie będzie lekiem, a lek nie powinien być stosowany w taki sam sposób, jak suplement diety, ponieważ może prowadzić to do bardzo negatywnych konsekwencji dla zdrowia pacjenta. 

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to produkty, które stosuje się w celu uzupełnienia diety – jak sama nazwa wskazuje. Nie jest to produkt stworzony po to, aby leczyć konkretne problemy zdrowotne lub choroby. Może on ewentualnie uzupełniać pewne braki w ludzkim organizmie, na przykład stanowić dodatkowe źródło magnezu czy konkretnych witamin. Suplementy diety mogą mieć różne formy i nie muszą mieć na ulotce informacji o wskazaniach do stosowania, ponieważ są one przeznaczone przede wszystkim dla ludzi zdrowych, którzy chcą zapobiegać problemom spowodowanym przez niedobory witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych, istotnych dla organizmu.

W Polsce dopuszczaniem suplementów diety do obrotu zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny oraz urzędy, które są pod niego podległe. 

Czym są wyroby medyczne (leki)?

Leki to z kolei produkty, które muszą mieć konkretne wskazanie do stosowania. Produkty lecznicze to mieszanka substancji, która ma na celu zapobiegać powstawaniu objawów konkretnej choroby lub leczyć konkretne schorzenia. Leki mogą być dostępne na receptę lub bez recepty, co regulowane jest przez przepisy prawne. Produkcja leków to proces bardzo żmudny, który trwa naprawdę długo ze względu na konieczność przeprowadzenia licznych badań, które będą potwierdzać ich działanie – jest to proces zdecydowanie dłuższy i bardziej złożony niż w przypadku suplementów diety.

Wymagana jest bardzo szczegółowa dokumentacja i zanim lek zostanie dopuszczony do sprzedaży, to musi zostać on zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Sprzedaż leków nadzoruje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna. 

suplementy a leki

Prawo farmaceutyczne: przepisy regulujące dopuszczenie nowych substancji do obrotu

Suplementy diety oraz produkty lecznicze są kontrolowane przez odmienne podmioty i podlegają innym obostrzeniom prawnym w kwestii dopuszczenia ich do obrotu. Produkcja suplementów diety jest o wiele mniej wymagająca – nie muszą one mieć określonego działania i wpływu na konkretne choroby potwierdzonego badaniami, jak ma to miejsce w przypadku leków, ponieważ są one tylko produktem uzupełniającym dietę. Znaczącą różnicą jest tutaj to, ile testów musi przejść dany produkt oraz jak bardzo obszerna musi być dokumentacja. W przypadku leków wymagania w tych zakresach są zdecydowanie wyższe niż w przypadku suplementów diety. Dlatego też produkcja leków zajmuje o wiele dłużej i podlega o wiele ściślejszej kontroli

Prawo w przypadku leków i suplementów diety różni się również w innych kwestiach. Leki mogą być sprzedawane tylko i wyłącznie w aptekach i posiadających odpowiednie uprawnienia placówkach medycznych, a z kolei suplementy diety bardzo często można dostać w zwykłych marketach. Różnice widoczne są również w kwestii promowania produktów i działań marketingowych. Produkty lecznicze nie mogą być reklamowane przez osoby znane ani przez naukowców oraz osoby, które posiadają wykształcenie medyczne. Preparaty lecznicze, które dostępne są na receptę, nie mogą być reklamowane w ogóle. W przypadku suplementów diety nie ma takich rygorystycznych obostrzeń. 

Mając wątpliwości co do dopuszczenia do obrotu nowego wyrobu medycznego lub suplementu diety, warto znaleźć kancelarię prawa farmaceutycznego. Doświadczeni adwokaci posiadają biegłą wiedzę w tej dziedzinie, dzięki czemu są w stanie pomóc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Rate this post